У п’ятницю, 24 листопада один із адвокатів нардепа Сергія Лабазюка виголошував  у стінах Вищого антикорупційного суду емоційну тираду: «Прокурор посилається на те, що підозрюваний залучив до злочину Назімова (директора АТ «Ю Ар Ді» – «Главком»). Але якщо ми будемо дивитися матеріали, то побачимо, як Мустафа Найєм (голова Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури, у кримінальні справі проходить як свідок-викривач – «Главком») залучає осіб для вчинення злочину; ставить вимоги про те, хто повинен з ним спілкуватися з метою досягнення цілей. Сергій Петрович (Лабазюк – «Главком») нікого не залучав. Це зробили ті державні службовці, котрі з легкої руки прокуратури залишилися свідками на своїх посадах».

Окрім прізвище Найєма, захист парламентаря неодноразово згадував у судовій залі віцепрем’єр-міністра з відновлення-міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Олександра Кубракова. Мовляв, спочатку антикорупційні органи «пасли» цих топчиновників, а потім переключилися на народного депутата та його директора компанії, що входила у першу десятку підрядників «Великого будівництва». Зрештою, на лаву підсудних сіли нардеп зі своїм директором. Останній, до слова, вже сидить у СІЗО. Однак може звідти вийти, якщо внесе 12 млн грн застави.

Китайська шкатулка для Мустафи Найєма. За що нардеп Лабазюк сів у СІЗО (документи)

І вже сьогодні вранці, 28 листопада, Вищий антикорупційний суд обрав міру запобіжного заходу нардепу Лабазюку у вигляді тримання під вартою у столичному слідчому ізоляторі. Обмеження волі діятиме до 21 січня 2024 року. Разом з тим суд призначив заставу у розмірі 40,2 млн грн.

Китайська шкатулка для Мустафи Найєма. За що нардеп Лабазюк сів у СІЗО (документи)

Варто наголосити: для народного депутата трьох скликань Сергій Лабазюка – це перший такий суттєвий удар по іміджу за 11 років безперервного парламентського стажу. Тепер одіозний і впливовий депутат перебуває статусі підозрюваного у корупційному злочині. Досі Лабазюк успішно переживав всілякі політичні потрясіння, у тому числі кримінальні переслідування, які закінчилися пшиком.

Сфера інтересів Лабазюка – аграрний та дорожній бізнеси, переважно у Хмельницькій області. Тут же під кінець 2020 року політик зумів узяти під контроль оновлену Хмельницьку обласну раду. Політична партія «За майбутнє», в яку входить парламентар, завела депутатами облради старшого брата обранця Петра Лабазюка і дружину нардепа Віолету Лабазюк. Тоді ж за результатами таємного голосування посаду голови обласної ради виборола 34-річна дружина Сергія Лабазюка.

Версія правоохоронців

21 листопада до нардепа Сергія Лабазюка прийшли неочікувані гості. Це були детективи Національного антикорупційного бюро та прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Правоохоронці оголосили підозру обранцю за частиною 4 статті 369 Кримінального кодексу («Надання неправомірної вигоди службовій особі, яка займає особливо відповідальне становище»).

Китайська шкатулка для Мустафи Найєма. За що нардеп Лабазюк сів у СІЗО (документи)

За версією НАБУ, у серпні 2023 року нардеп звернувся до заступника глави уряду Олександра Кубракова з проханням надати його компанії підряди з відбудови інфраструктурних об’єктів на суму 1 млрд грн. За це пообіцяв «винагороду» у розмірі 3-5% від вартості кожного підряду. Для узгодження подальших домовленостей нардеп також залучив директора компанії АТ «Ю Ар Ді» (до липня 2022 року фірма називалася «Хмельницьке ШБУ №56») Дениса Назімова.

До великої війни «Хмельницьке ШБУ №56» займало чільне місце у президентському проєкті «Велике будівництво». За підсумками 2021 року, компанія натендерила 5,23 млрд грн на ремонтах доріг. Порівняно з 2020-м приріст склав 2,49 млрд грн.

До середини січня 2022 року «Хмельницьким ШБУ №56» володіла Галина Ставчанська з Чернівців. За даними ЗМІ, жінка була… тіткою Сергія Лабазюка. Нинішнім власником фірми є нардеп Лабазюк. У червні 2023 року директором став Дениса Назімов, який позиціонує себе антикризовим керівником.

Як стверджують антикорупційні органи, після надходження 50 млн грн за підряд з відновлення зруйнованого мосту в одному з регіонів України Сергій Лабазюк через довірену особу (свого шофера) передав Мустафі Найєму обіцяний відсоток на суму $150 тис.

Передача неправомірної вигоди відбулась на паркінгу одного зі столичних супермаркетів, а гроші містилися у китайській шкатулці.

Що цікаво: і Кубраков, і Найєм у матеріалах досудового розслідування вказані як свідки-викривачі.

Варто звернути увагу на певний символічний момент. Викриття чинного нардепа збіглося з Днем Гідності та Свободи. Рівно 10 років тому саме Мустафа Найєма, який тоді працював журналістом, закликав українців виходити на Майдан проти диктатора Віктора Януковича. У той же період нардеп Лабазюк відзначився голосуванням за так звані «диктаторські закони». Вони передбачали розширення каральних можливостей влади, визнавали активістів і протестувальників «екстремістами» та «іноземними агентами». Земляки Лабазюка «оцінили» такий вчинок політика, розкинувши на площі перед Хмельницькою облдержадміністрацією гнівний плакат.

Китайська шкатулка для Мустафи Найєма. За що нардеп Лабазюк сів у СІЗО (документи)

Після перемоги Революції Гідності частина нардепів, які голосували за «диктаторські закони», написали заяви про відкликання своїх голосів. Серед них був і Лабазюк.

Версія Лабазюка

Лінія захисту підозрюваного парламентаря та пояснення його вимушених зустрічей із Кубраковим та Найємом будувалися на основі ситуації, що склалася на його підприємстві.

Китайська шкатулка для Мустафи Найєма. За що нардеп Лабазюк сів у СІЗО (документи)

За інформацією Лабазюка, у 2022 року обсяги будівельних робіт підконтрольного АТ «Ю Ар Ді» (попередня назва «Хмельницьке ШБУ №56») скоротилися у 10 разів порівняно з 2021 роком. Кількість працівників зменшилася з 1,8 тис. осіб до 1,2 тис. осіб.

Китайська шкатулка для Мустафи Найєма. За що нардеп Лабазюк сів у СІЗО (документи)Китайська шкатулка для Мустафи Найєма. За що нардеп Лабазюк сів у СІЗО (документи)

Левову частину всіх минулорічних підрядів фірми Лабазюка склало експлуатаційне утримання доріг та їх поточний ремонт.

Крім цього, підозрюваний обранець визнав: у розпал російської агресії центральна влада докорінно змінила правила гри. Замість відкритих тендерів на ProZorro замовники почали застосовувати так звані прямі договори. Тобто ті ж самі Служби автомобільних доріг, що підпорядковуються Агентству відновлення Найєма, на власний розсуд без конкурсу обирали переможців для ремонту доріг та мостів. Чим не привід для корупції?

«До вторгнення в Україні працювало, як мінімум, три десятка дорожніх підприємств. Тепер же – три-чотири підприємства. Інші залишилися без роботи», – поскаржився на таке життя Лабазюк.

Щоб утримати підприємство «Ю Ар Ді» на плаву, парламентар пояснив, що особисто намагався потрапити на прийом до віцепрем’єра Олекса

Джерело