В Україні проблема популізму та маніпулювання думкою виборців не є новою, проте під час воєнного стану такі прояви мають куди серйозніші наслідки. 

Низка політиків використовує реєстрацію популістичних законопроєктів для підвищення політичних рейтингів. Подібні ініціативи нерідко реєструють Юлія Тимошенко та Дмитро Разумков. Найчастіше проєкти стосуються підвищення виплат або створення нових пільг. 

Звісно ж, звідки брати на ці нововведення кошти, автори не вказують, проте для інформаційної кампанії цього достатньо. Про наслідки пропозицій безсистемно «роздати» бюджет в інтерв’ю розповідала голова комітету соціальної політики Галина Третьякова. За її словами, така політика є частиною методичок ФСБ, аби «Україну розтягнути через соцпрограми».

Королі популізму. Законотворча діяльність яких депутатів загрожує державності?

Проте складнішою ситуація стає, якщо популістичні ініціативи нардепів допомагають поширювати ще й проросійські наративи та можуть мати вплив на обороноздатність України. Так, фігурант реєстру Zрадників Олександр Дубінський пропонує мобілізувати ледь не весь державний апарат. Наслідки таких проєктів можуть стати критичними для України, адже держава без легітимних органів влади не може приймати рішення, проте це не заважає автору будувати велику інформаційну кампанію з використанням пов’язаних із Росією ресурсів.

Результатом такої діяльності може стати наростання суспільної напруги, що у складних реаліях ввоєнної агресії підвищує ризики для державної безпеки. І якщо діячі-популісти без доступу до владних повноважень можуть не відігравати важливої ролі, то повноваження народного депутата та право законодавчої ініціативи має куди більше значення.

Найяскравіші приклади реєстрації популістичних ініціатив проаналізував Рух «Чесно». 

Королі популізму. Законотворча діяльність яких депутатів загрожує державності?

Ініціативи Олександра Дубінського не лише мають ознаки популізму, а й несуть ризики для української державності. І така діяльність Дубінського в парламенті не надто відрізняється від його роботи у медійній площині. Він системно поширював російську пропаганду про зовнішнє управління Україною, біолабораторії, назвав гасло «Слава Україні!» нацистським.

Якщо переглянути список останніх законопроєктів, зареєстрованих Олександром Дубінським, більшість має лише одного автора. За змістом ці ініціативи підсилюють наративи ворога про те, що влада відсиджується за спинами громадян. Дубінський пропонує відправити на фронт ледь не весь державний апарат, що зрештою може призвести до втрати легітимності держави.

Для прикладу, один із проєктів пропонує не допускати до посад державної служби військовозобовязних осіб, які не перебували на військовій службі під час мобілізації щонайменше шість місяців, крім тих, хто має право на відстрочку (№ 9649). Таке обмеження Дубінський пропонує запровадити майже для всіх державних службовців, від заступників міністрів до службовців категорії «В». 

Найцікавіша частина цього законопроєкту – запровадження обов’язку протягом дев’яти місяців після набрання чинності законом підтвердити перебування на військовій службі під час мобілізації не менше шести місяців. Тобто всі ті, хто сьогодні має право на бронь для виконання важливих обов’язків та підтримки функціонування держави, або будуть звільнені, або відправляться на фронт. 

Доповнює цю ініціативу ще один законопроєкт Дубінського, який пропонує позбавити народних депутатів права на відстрочку від мобілізації (№ 9647).

Звісно, ці ініціативі мають шанси бути підтриманими громадянами, зважаючи на наратив про відсиджування державних службовців та депутатів за спинами людей. Проте наслідки можуть бути критичними й зіграти на руку ворогу. 

Окрім вигідних ворогу ініціатив, Дубінський реєструє й відверто популістичні. Так, на початку вересня був зареєстрований проєкт про зменшення корупції через викорінення непотизму – кумівства (№ 10006). Звісно, питання кумівства в Україні є гострим, проте в цьому контексті воно є збірним образом корупції на підставі дружніх стосунків.

Дубінський пропонує зобов’язати держслужбовців подавати у декларації до НАЗК відомості про кумів у буквальному сенсі слова – осіб, пов’язаних із ними відносинами згідно з релігійним обрядом. Нарівні з відомостями про чоловіка чи дружину. Якими документами кумівство має бути підтверджене, автор не уточнює, проте мета цього проєкту сформульована Дубінським багатозначно: «Для того щоб викорінити Зелений непотизм необхідно прийняти цей законопроект».

Навіть якщо ці законопроєкти не будуть прийняті, свою роль в інформаційній кампанії вони виконують. 

Королі популізму. Законотворча діяльність яких депутатів загрожує державності?

Рух «Чесно» зафіксував зв’язок Дубінського із пропагандистськими каналами «Легитимный» та «Резидент», щодо яких СБУ неодноразово заявляла, що вони пов’язані з російськими спецслужбами.

Ініціативи Дубінського не лише підбурюють суспільство, а й впливають на інших депутатів, які реєструють альтернативні законопроєкти. Автором одного з них є Георгій Мазурашу, який неодноразово потрапляв у скандали через сумнівну законотворчість. Мазурашу так само, як і Дубінський, пропонує позбавляти депутатів права на відстрочку, проте лише за власним бажанням (№ 9647-1). Щодо мобілізації Мазурашу зареєстрував декілька цікавих ініціатив.

Королі популізму. Законотворча діяльність яких депутатів загрожує державності?

В одній із них він пропонує запровадити можливість відмовитись від мобілізації та виконувати роботи оборонного характеру, забезпечувати функціонування національної економіки в умовах воєнного стану (№ 9566). Таке право Мазурашу пропонує надавати через релігійні чи особисті переконання. У проєкті не йдеться про необхідність підтвердження таких переконань, достатньо лише письмової заяви.

В умовах тривалої війни та потреби у ротації бійців, які вже довго перебувають на фронті, така ініціатива може стати загрозою обороноздатності держави. Хоча, звісно, може бути підтримана частиною суспільства. 

Окрім цього, Мазурашу пропонує дозволити звільнення зі служби під час воєнного стану за власним бажанням. Для цього необхідно подати рапорт командиру щодо порушення прав військовослужбовця. Така ж ідея є основою ще однієї ініціативи Мазурашу (№ 9621). У цьому законопроєкті передбачено ще багато норм, які значно послаблюють обмеження воєнного стану та мобілізації. Наприклад, пропонується заборонити обмежувати «конст

Джерело