27 березня відбулася церемонія вручення 30-ї театральної премії "Київська пектораль". Цьогоріч її вручали тільки у трьох номінаціях — "За особистий внесок", за "Подію року" та "Спеціальну премію".

"На нагородженні відзначать тих, хто долучився до народження актуальних, війною оповитих творів сценічного мистецтва, тих, хто своєю щоденною працею стверджує всепереможність України, підносить патріотичний дух і плекає нову життєву єдність українського народу", — зазначають організатори.

Переможцями номінації "За особистий внесок у мистецтво" стали 104 працівники київських театрів, які нині захищають Україну на передовій: від акторів до слюсарів гаражів.

До Міжнародного дня театру оголосили лауреатів премії "Спеціальну премію" отримали драматургині за актуальні постановки: Ірина Малоліта за музичну казку "Цап-кацап" за мотивами української народної казки "Коза-дереза"; Ольга Анненко за п'єсу "Люби мене, не покинь"; Ніна Захоженко за п'єсу "Я, війна і пластикова граната"; Марина Смілянець за театральний твір "Позивний "Елвіс".

"Подією року", на переконання організаторів премії, є те, що 19 київських театрів із вересня розпочали повноцінну роботу. Тому золоті пекторалі отримали художні керівники всіх театральних установ Києва.

"Театр не просто оговтався, а став на ноги, душею заговорив, нервами включився в ту ситуацію, в якій ми опинилися", — зазначив директор Департаменту культури КМДА Сергій Анжияк.

На події також вшанували театральних діячів, які загинули на фронті.

Що відомо про "Київську пектораль"

"Київська пектораль" — премія України в галузі театрального мистецтва, заснована 1992 року Спілкою театральних діячів України та Головним управлінням культури Києва.

За традицією церемонія нагородження приурочена до святкування Міжнародного дня театру.

Лауреатами у різні роки були Богдан Ступка, Ада Роговцева, Богдан Бенюк, Анатолій Хостікоєв, Олексій Богданович, Валерія Заклунна, Євгенія Мірошніченко та багато інших видатних митців сцени.

У 2022 році премію не вручали через початок повномасштабного вторгення Росії.

Театральна премія імені Леся Курбаса

Водночас у 2023 році премію імені Леся Курбаса вирішили не вручати, адже, на думку комітету з присудження премії, ніхто не відповідає критеріям.

"На жаль, на думку переважної кількості членів Комітету, робіт, що бездоганно відповідали б критеріям, зазначеним в Положенні про премію Леся Курбаса, цього року не виявилося", — зазначив голова Комітету, театральний критик Сергій Васильєв.

Таке рішення викликало дискусію у соціальних мережах.

Радикальна уява, або як виглядає утопія в сучасному театрі. Інтерв'ю з драматургинею Любов'ю Ільницькою

У коментарі Суспільне Культура режисер Максим Голенко (чия вистава "Саша, винеси сміття" була серед претендентів на премію цього року) зазначив: "Вважаю що це цинізм під час війни так відверто хоронити український театр".

Також ж думки були й режисерки Олександра Блінкова та Яна Ушпік, чиї вистави також були серед претендентів.

З іншого боку, режисер Євген Лавренчук та театрознавиця Ірина Чужинова зазначили, що таке рішення теж може бути, адже навіть попри все, "знижувати планку премії – теж не варіант".

Премія імені Леся Курбаса заснована 1995 року Міністерством культури і Спілкою театральних діячів України на честь українського режисера, актора, теоретика театру, драматурга Леся Курбаса. Її присуджували один раз на два роки до дня народження Курбаса – 25 лютого, а у 1997-му зробили щорічною.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

Джерело