Протягом року у Чернігові неодноразово говорили про дефіцит міського бюджету. А днями стало відомо, що керівників структурних підрозділів міської ради щомісяця преміювали. Преміювали на 300, 400, 600 та навіть 700% від посадових окладів. Про це повідомив правозахисник Олександр Гашпар на своїй сторінці у Фейсбук. Анастасія Лоза розбиралася, за яким принципом нараховують премії посадовцям Чернігівської міської ради та чи це явище є системним. Також ми порахували зарплати керівників управлінь і розповімо, за що влітку минулого року начальник управління земельних ресурсів Василь Дмитренко отримав рекордну премію у 700% та як це пов'язано з його ювілеєм.

Усе почалося із заяви міського голови Владислава Атрошенка у залі засідань Львівського апеляційного суду.

"Я хотів наголосити на тому, що за цей період людям, які залишалися в місті – працівникам міської ради, дійсно, виплачувалася премія у 300%. В нас була дуже специфічна робота, яка відрізнялася від загальних якихось там… Усі робили те, що було потрібно: розливали суміш запалювальну, розвозили хліб..."

До 700%: як та за що преміювали посадовців Чернігівської міськради протягом 2022 року

Ці слова Владислава Атрошенка зацікавили чернігівського правозахисника та помічника депутатки міськради Марини Рейко Олександра Гашпара. Він надіслав запити до міської ради та отримав копії розпоряджень міського голови про преміювання керівників структурних підрозділів за увесь минулий рік.

"300% – це була не межа, є працівники, які отримували і в березні по 600% посадового окладу. А рекордсменом виявився начальник управління земельних ресурсів. Він отримав за червень 2022 року десь 700% до посадового окладу премії", – каже Гашпар.

Аби розібратися, як нараховуються премії, Суспільне звернулося до експерта з муніципального управління та управління публічними фінансами з Житомира – Сергія Гаращука. Питання оплати праці у сфері місцевого самоврядування регулює постанова Кабінету Міністрів № 268. Саме в цьому документі прописані оклади працівників різних рівнів, зокрема і керівників управлінь. Це сталі суми, і залежать вони, серед іншого, від кількості населення в регіоні.

"Відповідно, до цієї суми ще додаються індивідуальні виплати: надбавка за ранг, доплата за вислугу років, премії, надбавки за напруженість та високі досягнення в праці".

Для Чернігова оклади керівників управлінь складають 7 тисяч 900 гривень. Ця сума не переглядалася з 2020 року, попри те, що мінімальна заробітна плата в країні, зростала.

"На превеликий жаль, тривалий час існує дисбаланс в структурі оплати праці. Оскільки роль окладу є не такою визначальною. 7900 – посадовий оклад, сьогодні мінімальна заробітна плата 6700 – це уже наближені показники".

Через це, говорить Сергій Гаращук, преміювання давно стало системним явищем по всій країні – інакше втримати кваліфікованого керівника управління на посаді в міській раді просто неможливо.

"Якщо ми беремо за основу посадовий оклад 7 тисяч 900 гривень. Зразу давайте з цього посадового окладу відмінусуємо близько 20% податків – 1 550 грн. Таким чином, чистий оклад виходить 6 350 грн. Знаю, що середній розмір премії в Чернігові – 300% для такого рівня посади. Тобто, 6 350 множимо на три – 19 050 грн. Тоді разом з окладом і премією маємо 25 тисяч 400 гривень. Багато це для Чернігова, чи ні?"

У коментарі Суспільному керівниця управління фінансів Олена Лисенко повідомила, що "на руки" керівники управлінь міської ради отримують від 20 до 30 тисяч гривень. Сергій Гаращук порівнює їх із середньою зарплатою таксистів у Чернігові, запропонованою на одному з сайтів з пошуку роботи.

"22 тисячі 500 гривень. От і стоїть дилема. Я з усією повагою до таксистів, це теж нелегкий хліб. Але вибір стоїть: бути таксистом за 22 500 чи начальником управління міської ради на 25 400? Де вища кваліфікація, де вищий рівень відповідальності".

"Ми раніше, якщо орієнтуватися на довоєнний час, то місто Чернігів серед оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування було на найнижчому рівні", – говорить начальниця фінансового управління Чернігівської міської ради Олена Лисенко.

Найбільше грошей, окрім очільника управління земельних ресурсів, керівники структурних підрозділів Чернігівської міської ради отримали у березні. Протягом цього місяця Чернігів перебував у блокаді. Премії у 600% (це 38 тисяч 100 гривень) отримали начальник управління ЖКГ Ярослав Куц, начальник управління земельних ресурсів Василь Дмитренко та керівниця управління фінансів Олена Лисенко.

Розмір своєї премії остання пояснила тим, що лишалася в місті та продовжувала працювати із казначейством, яке на той час переїхало в інший регіон.

"Міським головою було визначено, що жінки, які покинули місто, вони відправляються на простій і отримують мінімальну заробітну плату. Хто залишився в місті з жінок і не виходить на роботу, просто залишається вдома – то отримує ще додатково ранг і вислугу. А чоловіки, які покинули місто, взагалі не отримували навіть мінімальної заробітної плати за березень".

Найбільшу премію серед керівників управлінь за минулий рік отримав начальник управління земельних ресурсів Василь Дмитренко. Влітку, у червні, йому нарахували 700% від посадового окладу.

"Попри те, що земельна сесія була в січні минулого року, а наступна лише в серпні минулого року", – каже Олександр Гашпар.

Ми спитали у Василя Дмитренка, за що він отримав таку премію, він не захотів з нами говорити.

"Точно нічого не хочу коментувати взагалі. Вибачте".

Тому Суспільне звернулося до людини, яка Дмитренку цю премію призначала – до Владислава Атрошенка. Відсторонений міський голова просив опублікувати його відповідь повністю та без змін.

Якщо коротко, Дмитренко отримав премію за "сумлінну працю на посаді керівника управління земельних ресурсів". У відповіді йдеться, що, завдяки системній роботі із землекористувачами, за п'ять років він зумів збільшити надходження до міського бюджету (від податку на землю) на 84 мільйони гривень. З планових 165 мільйонів у 2017 році до фактичних 249 мільйонів у 2021-му. Крім того, Дмитренко організував роботу комісії з нарахування збитків за користування комунальною землею без належно оформлених документів. За шість років додаткові надходження від роботи цієї комісії склали майже 38 мільйонів. А у воєнному 2022 році у бюджет міста надійшло 161 мільйон гривень.

Власне, ось за ці здобутки Дмитренко й отримав 700% премії, а також з нагоди свого Дня народження.

"Відповідно до вищевикладеного та з нагоди 60-річчя В.Л. Дмитренка (13.07.2022) мною було прийнято рішення про преміювання Дмитренка В.Л. у розмірі 700% від посадового окладу, який становить 7900 грн за червень місяць 2022 року", – йдеться в повідомленні Владислава Атрошенка.

Якщо відрахувати 20% податків, 700% від окладу – це 45 тисяч гривень. Втім, у відповіді йдеться про 35 тисяч 190 гривень.

“Впевнений, що будь-хто, прочитавши цю інформацію, зробив висновок – ця премія є справедливою, а не «захмарною», як декому хочеться її представити", – йдеться в повідомленні Владислава Атрошенка.

За словами Сергія Гаращука, преміювання працівників місцевих органів влади з нагоди ювілею, закону не суперечить.

Суспільне надіслало запити до Чернігівської обласної військової адміністрації із проханням надати копії розпоряджень про преміювання заступників голови ОВА та керівників управлінь і департаментів за 2022 рік. Їх ми опублікуємо, щойно отримаємо відповідь.

Читайте також

Кримінальне провадження за гуманітарний склад у палаці культури в Чернігові: у міськраді заявляють про тиск на депутатів

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

Джерело