В Житомирі показали документальну виставу про історії людей з їхнім досвідом війни. В основу першої експериментальної вистави документального театру "Дихай! То так треба..." лягли реальні історії п'яти житомирян, розповіла під час етеру на Українському радіо Житомир Анна Єрьоменко, психологиня з Запоріжжя, режисерка документального театру.

За її словами, це пілотний проєкт в Житомирі, але не останній.

"Житомирським глядачам запропоновані реальні історії в реальному часі п'яти реальних житомирян різної статі, віку і сфер діяльності. Спільне для всіх героїв, що війна застала їх в Житомирі. Тому це дуже по-справжньому, дуже щемно і дуже по-житомирськи. Тим паче, що й всі актори є місцевими жителями", – сказала Анна Єрьоменко.

Акторами та розробниками проєкту разом із Всеукраїнською ініціативою "Активна громада" стали студенти Житомирського держуніверситету імені Івана Франка. Координаторка ініціативи, студентка четвертого курсу ЖДУ Каріна Вестімова розповіла на етері, що виставі передували чотири онлайн репетиції.

"На першій треба було придумати назву і спільно ми придумали: "Дихай! То так треба...". Другу частину назви запозичили з популярного вислову з терапевтичним ефектом "Не бійтесь, то так треба" Сергія Сухомлина, Житомирського міського голови. В червні подібні вистави вже відбулися в чотирьох містах України", – розповідає Каріна Вестімова.

Координаторка Всеукраїнської ініціативи "Активної громади" житомирянка Оксана Давиденко розповіла, що вони постійно шукають вдалі формати і задоволені, що їх вдається знаходити.

"Є дослідження, що документальний театр існував ще в античності, – сказала під час спілкування Анна Єрьоменко. – Брали документ і на його основі через виставу розповідали про певні події в певний час. В двадцятому столітті Німеччина використовувала документальний театр інколи як мистецтво, інколи як засіб пропаганди. В двохтисячних роках у світі цей формат почали використовувати і як елемент терапії".

Анна Єрьоменко також сказала, що для акторів і глядачів документальна вистава "Дихай! То так треба..." – це не лише можливість прорефлексувати особистий драматичний досвід, набутий в різні періоди повномасштабної російсько-української війни, позбутися чи зменшити наслідки психоемоційної травми, стати сильнішими. Також це можливість зберегти історичні факти для майбутнього: події на сцені фіксувала відеокамера.

Читайте також Бердичівський спортсмен-гирьовик відкрив виставку-продаж своїх картин – частину коштів передасть шпиталю. Коровай, підпалки та вихватні – представники однієї з громад Житомирщини представили автентичні страви свого регіону.

Читайте головні новини Житомирщини у нашому Telegram, Instagram та Viber

Джерело