24 вересня в Житомирі на території муніципального арт-простору "Вежа" представники Попільнянської громади Житомирської області представили автентичні страви свого регіону – короваї, підпалки та вихватні. Презентація і дегустація проходили в рамках проєкту "Енеїда 180". Про це Суспільному розповів співорганізатор проєкту, викладач коледжу культури і мистецтв Ігор Шурпан.

За його словами, проєкт присвячений 180-річчю від дня першого виходу повного друкованого видання "Енеїда" Івана Котляревського. А так як в "Енеїді" згадується багато українських національних страв, то в рамках цього проєкту влаштовують презентації нематеріальної гастрономічної спадщини різних громад Житомирщини.

"Зі своєю нематеріальною гастрономічною спадщиною житомирян знайомили представники Попільнянської громади. Вони привезли із собою страви – вихватні, підпалки, бадзьола та весільний коровай. І вони демонстрували, як в їхній громаді печуться короваї, як вони оформлюються, та супроводжували це все відповідним антуражем і піснями. А житомиряни мали нагоду продегустувати ці трави, відчути смак автентичної української кухні, яка зберігається саме в житомирському регіоні", – каже Ігор Шурпан.

Коровай, підпалки та вихватні – представники однієї з громад Житомирщини представили автентичні страви свого регіону

Дві страви, Попільнянський коровай та вихватні, внесені до реєстру нематеріальної культурної спадщини Житомирської області саме від цієї громади, каже представниця Житомирського обласного управління культури та туризму Алла Бондарчук.

"Вихватні" – це виріб з тіста, так як і Попільнянський коровай. Оцей коровай має свою унікальну технологію, до того ж це династійна традиція – його випіканням займається лише одна родина. Є ще інші страви на Попільнянщині, які можуть поповнити перелік об’єктів нематеріальної культурної спадщини області. Ще не внесені до цього списку підпалки. І є одна страва, бадзьорки, надзвичайна цікава, в основі якої є бузина та смородина", – розповіла Алла Бондарчук.

За її словами, громада може подати й ці страви на конкурс "На краще збереження елементів нематеріальної культурної спадщини Житомирщини", який відбудеться в січні 2023 року.

Гастрономічні презентації українських страв, які готують на Житомирщині, плануються проводити й далі в рамках проєкту "Енеїда 180", каже Ігор Шурпан.

"Крім страв, відвідувачі муніципального арт-простору "Вежа" можуть вже зараз побачити експозицію ілюстрацій Анатолія Базилевича до твору Енеїда. Працює кінозал, де демонструється мультфільм Володимира Дахно "Енеїда" і виступ Андруховича, де він читає уривки зі своїх творів і уривки з "Енеїди" та висловлює свої роздуми щодо цього твору", – каже Ігор Шурпан.

Проєкт "Енеїда 180" реалізує Житомирський фаховий коледж культури та мистецтв імені Івана Огієнка та громадська організація "Цілком природно" в рамках грантового конкурсу "Голоси громад", що впроваджується неурядовою організацією "Сучасний формат" за підтримки Національного фонду сприяння демократії.

Ще по темі Білий борщ – представники Гришковецької громади Житомирщини розповіли про секрет приготування автентичної страви. Читайте також До 300 гривень за кілограм – на Житньому ринку Житомира сало подорожчало вдвічі. 10 кілограмів печива для поранених військових виготовили в Житомирі діти з інвалідністю.

Читайте головні новини Житомирщини у нашому Telegram, Instagram та Viber

Джерело